کد مطلب: 4
13 تیر 1391،‏ 8:06:59
<p><br />عبدالرضا تاجیک: «حال در اینجا و در این روزها این سؤال پیش می آید که آیا این بار نیز آقای خاتمی می تواند با حضور و راه حل هایش، فاجعه ای که همه نسبت به آن هشدار می دهند را با آرامش حل کند؟»<br />

عبدالرضا تاجیک، فعال ملی-مذهبی، روز دوشنبه 12 تیر(July 2) طی مقاله ای تحت عنوان "ایرانیان چه نیازی به خاتمی دارند؟" در سایت بی بی سی نوشت: «"ایران در اوضاع و احوال حاضر به یکی از بحرانی ترین روزهای تاریخ خود رسیده ‌است." این جمله کوتاه، موضعی است که این روزها ترجیع بند کلام بسیاری از تحلیل گران وضعیت ایران شده است. همانگونه که رییس جمهور سابق ایران نیز در میان جمعی از رزمندگان حاضر در جنگ هشت ساله ایران با نظام بعثی حاکم بر عراق از احتمال وقوع یک فاجعه در کشور خبر داده است. سید محمد خاتمی، همان کسی است که در نیمه اول سال 1376، پیش از آنکه نیروهای نظامی کشورهای غربی به عمر دو دولت حاکم بر کشورهای افغانستان و عراق پایان دهند، رییس جمهور شد. زمانی که گفته می شد، ایران نیز در لیست کشورهایی بوده است که باید حکومتش با حمله نظامی تغییر می کرد. بنابراین زندگی سیاسی رسمی این اهل فرهنگ در زمانی آغاز شد که مردم ایران این بار با صندوق های رأی، به "بهار اصلاحات" که تلاشی بود داخلی برای اصلاح نظام، پاسخ مثبت دادند و این گونه، حمله نظامی به کشور را منتفی کردند.»


تاجیک ادامه داد: «حال در اینجا و در این روزها این سؤال پیش می آید که آیا این بار نیز آقای خاتمی می تواند با حضور و راه حل هایش، فاجعه ای که همه نسبت به آن هشدار می دهند را با آرامش حل کند؟ و دیگر آنکه او چقدر می تواند در مسیر دموکراسی خواهی مردم ایران به عنوان یک راه حل برای رفع بحران در کشور، مفید و مؤثر باشد؟ این سؤال ها در حالی مطرح می شوند که سخنان اخیر سید محمد خاتمی نشان می دهد، راهکار امروز او برای رفع فاجعه، بازگشت به جمهوری اسلامی است: "جمهوری اسلامی که بتواند پاسخگوی نیاز جامعه باشد." وی در همین ارتباط به طرح پرسشی می پردازد: "چنانکه ملت ما از یکصد و پنجاه سال پیش خواستار آزادی، استقلال، پیشرفت و نظام مردم سالار در کنار رفع و دفع عقب ماندگی و استبداد و استیلای بیگانه بوده است، ولی چرا نهضت مشروطیت شکست خورد و از دل تحولات ملی گرایانه بعد از شهریور بیست، کودتای 28 مرداد پدید آمد و انقلاب بزرگ اسلامی که الحق در آغاز و عمل با آزادی گسترده آمد و پیروز شد با مشکلات و درگیری های درونی مواجه شد و آن گونه که خواست انقلاب بود، نشد." شاید این بخش از سخنان آقای خاتمی با بخشی از اعلامیه "در کجا هستیم؟" نهضت آزادی ایران در 17 مهر ماه 1357 و درست چند ماه پیش از پیروزی انقلاب در بهمن 1357 همخوانی داشته باشد که در آن آمده بود: " در هر عمل حقه وصول به خواسته‌ها و رسیدن به مقصود دو راه بیشتر ندارد: راه فوری و کلی وانقلابی، دیگر راه تدریجی، پیروزی مرحله‌ای. بدیهی است که اگر از هر جهت موانع مفقود و مقتضیات موجود باشند، راه‌حل اول ارجح است و راه دوم که اطمینان و استحکام بیشتر دارد محتاج صبر و حوصله و پی‌گیری است." توصیه ای که در آن دوران پر شور انقلاب، نادیده گرفته شد و آن اتفاق های پس از انقلاب رخ داد.»

این روزنامه نگار مقیم فرانسه افزود: « با توجه به بروز جنبش سبز در پی جنبش اصلاحات که اکثر ایرانیان راه عدم خشونت، یعنی مقاومت خلاق و صلح‌آمیز را برگزیده اند، ایران در حال حاضر وارد مرحله ای از تحول خواهی و دموکراسی خواهی شده است اما به مرحله بنیادین برگشت ناپذیر وارد نشده است. بنابراین با توجه به این وضعیت و تجارب و رویدادهای تاریخی گذشته، جامعه ایران تنها با تجربه آرام «دموکراسی حداقلی ملی» بر اساس توافق ملی و قبولاندن این موضوع به تمام جناح های درون حاکمیت و دیگر گروه های سیاسی می تواند در جهت رفع فاجعه حرکت کند. از همین رو در این بزنگاه ها گفته ها و رفتارهای اشخاصی مانند سید محمد خاتمی نمود پیدا می کند. اگر چه زندگی او نیز در این سال ها مانند زندگی بسیاری از سیاست ورزان پر از افت و خیز بوده اما همواره درگیر اصلاحات بوده و سعی کرده است تا رفتارهایش را از حصار تنگی که وقایع تاریخی، بی هیچ ملاحظه به گردش می کشیدند، برهاند.»
تاجیک در پایان نوشت: «به این ترتیب باید پرسید که آیا روش هایی مانند روش سید محمد خاتمی می تواند در وارد کردن ایران به مرحله بنیادین برگشت ناپذیر مؤثر باشند، یا روش کسانی که با طرح شعارهای خارج از ظرفیت جامعه و مغایر با راهبرد کنونی جنبش که همان مبارزه برای تأمین آزادی و حق حاکمیت مردم در چارچوب قانون اساسی کنونی است، به تغییر می اندیشند؟

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار