کد مطلب: 12120
20 خرداد 1396،‏ 12:52:51
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سربیشه همچنین با بیان اینکه شهرستان سربیشه به علت دارا بودن اقلیم جغرافیایی خاص دارای تنوع زیستی بالا در زمینه گونه های جانوری وگیاهی و دارای بیشترین آمار وتعداد حیات وحش در استان وبلکه شرق کشور است ؛ گفت : گونه شاخص این منطقه قوچ اوریال بوده که در منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه زیست ودارای شهرت بین المللی می باشد .

سعید ارشادی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سربیشه در گفتگو با خبرنگار آوا و به بهانه هفته محیط زیست گفت :

روز جهانی محیط زیست یا روز سازگاری با محیط زیست ( به صورت مخفف WED) یکی از رویدادهای بزرگ سالانه است که در حال حاضر در سراسر جهان از سوی مردم در روز پنجم ژوئن با هدف حفاظت از طبیعت جشن گرفته وهر سال روز 15 خرداد (5 ژوئن) در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود.

 

ارشادی عنوان کرد : کمپین سالانه جشن روز جهانی محیط زیست برای رسیدگی به مسایل بزرگ محیط زیستی مانند اتلاف موادغذایی، جنگل زدایی، افزایش گرمای جهانی و بسیاری دیگر از این قبیل مسایل آغاز و این جشن سالانه با توجه به موضوع خاص و شعار آن سال در سراسر جهان برنامه ریزی می شودو  این روز به دلیل تمرکز بر مدیریت جنگل ها، کاهش اثرات گازهای گلخانه ای، عدم انتشار کربن، ترویج تولید سوخت گیاهی، استفاده از برق آبی به منظور افزایش تولید برق، تشویق عمومی به استفاده از آب گرمکن های خورشیدی، تولید انرژی از طریق منابع خورشیدی، توسعه سیستم های زهکشی جدید و جلوگیری از فرسایش خاک به منظور مقابله با پدیده سیل و سایر اقدامات در جهت حفظ و نگهداری محیط زیست جشن گرفته می شود.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سربیشه هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی را

بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی
توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن
ارتقا این بینش عموم که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می‌نمایند.

ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملتها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر بیان داشت .

 

وی همچنین با بیان اینکه  شهرستان سربیشه به علت دارا بودن اقلیم جغرافیایی خاص دارای تنوع زیستی بالا در زمینه گونه های جانوری وگیاهی و دارای بیشترین آمار وتعداد حیات وحش در آن در استان وبلکه شرق کشور است   گونه شاخص این منطقه قوچ اوریال بوده  که در منطقه حفاظت شده  درمیان سربیشه زیست  ودارای شهرت بین المللی می باشد . 

 

ارشادی  افزود : از طرفی در بخش مود ودرح نیز مناطق شکار ممنوع بسیار خوبی وجود دارد که گونه های جانوری  از پستاندارانی مانند قوچ ومیش اوریال ، کل وبز وحشی ، آهو، گرگ وکفتار وگربه پالاس وگربه وحشی،  شغال و... وپرندگانی شکاری چون عقاب طلایی، شاهین ، سارگپه ها ،جغد شاخ دار شاه بوف دلیجه انواع دیگر عقاب صحرایی ،قرقی و کرکس  ... ونیز پرندگان شاخصی چون هوبره  ، زاغ بور ، باقرقره، کبک ، تیهو انواع سار ، و.....   این تنوع زیستی بالا و خوب و شرایط آب وهوایی مناسب شهرستان سربیشه را به غنی ترین شهرستان از نظر حیات وحش در استان وبلکه شرق کشوربدل کرده واین پتانسیل خوب می تواند با توسعه مشارکت مردم وبخش خصوص به یکی از بهترین صنایع گردشگری و درآمد زا برای مردم بومی منطقه تبدیل و  از طرفی می توان با توسعه قرق های اختصاصی  حیات  وحش در این شهرستان زمینه اشتغال زایی خوبی را  برای افراد بومی فراهم آورد که خوشبختانه در سالهای اخیر نگاه ویژه مردم ومسولین به حوزه محیط زیست شهرستان باعث رشد وبالندگی محیط زیست شهرستان شده و امیدواریم  این روند رو به رشد باشد زیرا درگذشته کوتاهی های زیادی در حق محیط زیست شهرستان صورت گرفته است .

 

ارشادی عنوان کرد : از نظر محیط زیست انسانی شهرستان در بخش صنایع ومعادن دارای رتبه خوبی در استان  بوده که خوشبختانه صنایع آلاینده محیط زیست در شهرستان بسیار کم و برخی صنایع بزرگ  موجود  مانند کارخانه منیزیوم  ،ستاره کیان و مجتمع بیدمشک و...اکثرا جزو صنایع سبز و حامی محیط زیست می باشند .

 

وی خاطر نشان کرد : در خصوص مخاطرات زیست محیطی مربوط به محل های دفن پسماند شهرستان ، متاسفانه در بخش  مرکزی و بخش درح کاستی هایی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم با همت مسولین مربوطه این کاستی ها را برطرف کنیم. در بخش مود و بویژه شهر مود خوشبختانه مشکلات کمتری در خصوص دفن پسماند وجود دارد که قابل تقدیر می باشد .

 

ارشادی در پایان بیان داشت :  جایگاه ویژه مشارکت های مردمی در مسائل مربوط به حوزه محیط زیست می باشد که  شعار امسال هفته محیط زیست  ( من با طبیعتم ) مشخص شده و این اهمیت بالای مشارکت مردم در حوزه محیط زیست را می رساندو کمبودی که در این خصوص درشهرستان احساس می شود ، عدم وجود تشکل های  قوی ومتخصص مردمی حامی محیط زیست می باشد .

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار