کد مطلب: 13547
7 بهمن 1396،‏ 13:04:18
خطبه های نماز عبادی ، سیاسی جمعه 6بهمن شهر مود به امامت حضرت حجت السلام و المسلمین فلسفی راد برگزار شد.

به گزارش آوای سربیشه، حجت السلام و المسلمین فلسفی راد در خطبه اول مباحث پیرامون و ادامه دهنده خطبه های هفته های قبل که مدیریت منابع در حوزه شخصی  ، مشارکت اجتماعی ، سرمایه گذاری بصورت تیتروار اشاره نمودند . در این خطبه  حضرت حجت السلام و المسلمین فلسفی راد (امام جمعه معزز شهر مود)  به موضوع مدیریت منابع در حوزه مشارکت اجتماعی مطالبی را بیان نمودند .
 مدیریت منابع در حوزه مشارکت اجتماعی خود به چند بخش و قسم تفکیک و و بررسی قرار می گیرید :
 1- در بحث کمک مالی بصورت مستقیم ( که در هفته های گذشته بطور جامع و کامل توضیح داده شد)
 2- در بحث وقف - خداوند وقف را برای اقشار آسیب پذیر قرار داد.     وقف یکی از عوامل مهمی است که می تواند جلوگیری بسیاری از مشکلات و معظلات اجتماعی را برطرف نمایید. 
در همین موضوع وقف ، حضرت علی (ع) چاههایی را حفر می نمودند و بعد آن چاهها را به مردم وقف می نمودند  تا مردم از آن استفاده نمایند .
 اهمیت وقف در مکتب اقتصادی اسلام : 1) انگیزه معنوی : یعنی کار فقط برای رضای خداست .  بیشتترین موقوفات در خراسان جنوبی مربوط به بخش مود می باشد که در این میان روستای هریوند بعنوان یکی از روستاهایی است که بیشترین موقافات را نیز دارد .
افردادی که عمل وقف را نجام می دهند دارند ایمان خود را تثبیت می کنند.
2)اهمیت در  سرمایه گذاری بخش خصوصی .
  هدف اسلام این می باشد که توزیع منابع بصورت عادلانه نیز می باشد. و افرادی که عمل وقف را انجام می دهند باعث توزیع عدلانه منابع بین ثروتمند و فقیر انجام می گیرد
 3) وقف راهبرد اقتصادی مناسب برای تحقق مردم سالاری دینی می باشد. 
 همانظور که مقام معظم رهبری(مدظله) تاکید بر اصل 44 قانون اساسی دارند چون اگر قرار باشد دولت همه هزینه های جاری را متقبل بشود ، می شود اینکه بودجه که در سال 97 پیشی بینی بشود بیش از بیش برای هزینه های اجرایی پیش بینی می شود و برای بخش عمرانی و فرهنگی بودجه و هزینه پیش بینی دیده نمی شود .
  3)سومین بخش در مدیریت منابع در حوزه مشارکت های اجتماعی ، بحث آزاد کردن برده   بخاطر سیاست های غلط نظام سیاسی ، اقتصادی شبه جزیره ، بعضی افراد چه در جنگ ها گرفتار می شدند چه اینکه افرادی توان مالی نداشتند باید بعنوان برده در خدمت بعضی از افراد قرار می گرفتند . و به محض اینکه اسلام ظهور می کند پیغمبر (ص) به شدت با این موضوع برخورد می کند.
 تدابیری که پیامبر برای آزاد نمودن برده انجام می دادند :
 1 ) تشویق نمودند صاحبان برده ها برای اینکه با برده درست برخورد کنند.
 2) ترغیب برای آزاد سازی داوطلبانه برده ها 
3) پذیرش آزاد نمودن برده ها بعنوان کفاره


  4 ) چهارمین بخش در مدیریت منابع در حوزه مشارکت های اجتماعی ، بحث ساخت مساجد و تعمیر جادهها و راهها می باشد . 

   خطبه دوم :     مناسبتهای هفته :
   1 -سالروز حماسه مردم آمل در 6 بهمن سال 1360 ، مبارزه مردم آمل با کمونیسم شوری که قصد تسخیر شهر آمل و شمال کشور را داشتند
 
 2- امضای قراداد نگین کمپ دیوید بین مصر و رژیم غاصب صهونیسم   از بندها و مصوبات این قرداد ، یکی  اینکه باید کشور مصر ، اسرائیل را به رسمیت بشناسد. 

3-مناسبت بعدی ، تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) برای مدیریت فضای مجازی و کار با کودکان ، در اکثر سخنرانی های مقام معظم رهبری (مدظله العالی  ) تاکید بر مدیریت فضای مجازی نیز توصیه و سفارش کرده اند .

 4 - آغاز دهه مبارک فجر  ، و برنامه ریزی جهت پرشور برگزار شدن این دهه با برنامه های متنوع فرهنگی و هنری  و همچنین استفاده از سخنرانان برجسته در جلسات این دهه مبارک فجر. 

۵- آغاز دهه فاطمیه، و برنامه ریزی در جهت برنامه های مذهبی در مساجد و حسینیه در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) 

 محسن شکیباپور
 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.